AÜB 4'üncü Üst Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

AÜB 4'üncü Üst Kurul Toplantısı Gerçekleştirildi

Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin ev sahipliğini yaptığı Anadolu Üniversiteler Birliği 4’üncü Üst Kurul Toplantısı, Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ve 12 üniversite rektörünün de katılımıyla Erdoğan Büyükkasap Kongre ve Kültür Merkezinde yapılan açılış programı ile başladı. Programa Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın LEVENT, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Cengiz YILMAZ, Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman ELMACI, Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ÇALIŞ, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Alim YILDIZ, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bünyamin ŞAHİN, Yozgat Bozok Üniversitesi Rektörü Prof. Dr.  Ahmet KARADAĞ, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet KIZILAY, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan KARAKAYA, Nevşehir Hacı Bektaşi Veli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Semih AKTEKİN ile Anadolu Üniversiteler Birliğine üye üniversitelerin Rektör Yardımcıları ve akademisyenleri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi tanıtım filmi ile başlayan toplantının açılış programı, açılış konuşmaları ile devam etti.  Toplantıya ev sahipliği yapan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Akın Levent, açılış konuşmasına Anadolu Üniversiteler Birliğinin amacına değinerek başladı. Genç bir Üniversite olan Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin “Anadolu’da Bir Dünya Üniversitesi” olma öz ülküsüyle çıktığı bu yolda birçok alanda başarılara imza attığını belirten Rektör Levent; “Komşu Üniversiteler olarak oluşturulan bu platformda üyelerimizin deneyim ve paylaşımları ile Üniversitemizin daha da büyüyüp gelişeceği ve bizlere çok katkısı olacağı inancındayım. Bu amaçla bugüne kadar Sivas, Kayseri, Tokat ve Yozgat’ta Erasmus, uzaktan eğitim, Uluslararası öğrenci ofisi ve kariyer merkezleri gibi başlıklı konularda toplantılar yapıldı. Bugün de Erzincan’ımızda bir yenisi yapılacak” dedi. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesinin ev sahipliği yaptığı bu toplantıda ARGE ve Araştırma Merkezleri ana konuları hakkında paneller oluşturularak bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağını dile getiren Rektör Levent, toplantının Üniversitelerimiz ve Öğrencilerimiz adına verimli olmasını temenni etti.

Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet KUL da konuşmasında birlik üniversitelerinin hepsinin belirli alanlarda tecrübe ve deneyimleri olduğunu, bu platform sayesinde üniversiteler bilgi ve deneyimlerini paylaşma imkânı bulduklarını dile getirdi. Anadolu Üniversiteler Birliği’nin temel amacının birlikte güçlenmek ve büyümek olduğunu ifade eden Rektör KUL, 15 bin akademisyen ve 300 bine yakın öğrenci ile büyük bir aileyi de temsil ettiklerini de sözlerine ekledi.

Açılış programında son olarak konuşma yapan Yükseköğretim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Naci GÜNDOĞAN da bölge üniversitelerinin kendi aralarında bilgi ve deneyimlerini paylaştığı böyle birliktelik oluşturması son derece faydalı olduğuna dikkat çekerek, “her üniversitenin farklı uzmanlıkları var, bunların ortak kullanımı ve bu kapsamda öğretim elemanlarının tecrübelerini paylaşımları çok güzel. Başka üniversitelerimizin katkılarıyla bu birliktelikler daha da zenginleşecektir” dedi.

Açılış programının ardından Anadolu Üniversiteleri Birliği Üst Kurul Toplantısı, birlik üyesi rektörleri ile gerçekleştirildi. Üst Kurul Toplantısının yanı sıra “AR-GE” ve “Yeni Nesil Eğitim” konularında da iki ayrı toplantı gerçekleştirildi.


Bu haber Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi internet sitesinden alınmıştır. 
Haber Linki: https://ebyu.edu.tr/anadolu-universiteler-birligi-donem-toplantisi-universitemiz-ev-sahipliginde-erzincanda-yuz-yuze-gerceklesti/