AÜB İyi Uygulama Örnekleri: Erciyes Üniversitesi

AÜB İyi Uygulama Örnekleri: Erciyes Üniversitesi

Anadolu Üniversiteler Birliği Strateji Kurulu Toplantısı”, Anadolu Üniversiteler Birliği Üyesi olan 9 üniversitenin temsilcilerinin katılımı ile Erciyes Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Erciyes Üniversitesi Senato Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya; Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ÇALIŞ, Sivas Bilim Ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet KUL, Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz YILMAZ, Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA, Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Recai KILIÇ, Prof. Dr. Mehmet Sıtkı İLKAY, Erciyes Üniversitesi Genel Sekreteri Murat YENİSU ve Genel Sekreter Yardımcıları Doç. Dr. Mehmet Kasım ÖZGEN ile Venhar ÇOKKEÇECİ, Erciyes Üniversitesi, Abdullah Gül Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi’nden akademisyenler katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Erciyes Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ÇALIŞ, Anadolu Üniversiteler Birliği Strateji Kurulu Toplantısı’na ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Katılımcılara Erciyes Üniversitesi hakkında bilgiler veren Rektör ÇALIŞ, şunları kaydetti: “Anadolu Üniversiteler Birliği’nin çevre üniversitelerin gelişmesi için birlikte önemli bir olacağını düşünüyorum. Anadolu Üniversiteler Birliği’nin üçüncü toplantısı bugün Kayseri’de gerçekleştirilmekte. Özellikle Teknopark bağlamında Erciyes Üniversitemizin birçok alanda etkinliği ve tecrübesi var. Biz bu tecrübelerimizi Anadolu Üniversiteler Birliği üyesi üniversitelerimiz ile paylaşmak istedik. Bugün burada birlikte hangi iş birliklerini yapabiliriz, teknoparklarımızı geliştirmek için neler yapabiliriz, onları ele alacağız. Bu bağlamda Erciyes Üniversitesi kaliteli ve köklü bir üniversite. Toplantıya katılan başta rektörlerimiz olmak üzere tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum.”

Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurtuluş KARAMUSTAFA da yaptığı konuşmasında Anadolu Üniversiteler Birliği’nin oluşumunun önemine vurgu yaptı. Rektör KARAMUSTAFA, “Anadolu Üniversiteler Birliği olarak inşallah kaynaklarımızı, bilgi ve birikimlerimizi birlikte paylaşacağız” dedi.

Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi Rektörü ve Anadolu Üniversiteler Birliği Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet KUL ise yaptığı konuşmasında “Temel amacımız, komşu üniversiteler olarak bir platform oluşturarak birlikte büyümek ve gelişmek. Bilgi deneyim paylaşımı, birlikte hareket edip, birlikte alt yapılar kurmak ve bu alt yapılar sayesinde birlikte projeler üretebilmek” diye konuştu.

Toplantının son açılış konuşmasını yapan Abdullah Gül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cengiz YILMAZ ise Anadolu Üniversiteler Birliği’nin “Birlikten Kuvvet Doğar” anlayışı ile yola çıktığını belirterek, çok kısa sürede önemli mesafeler kat ettiğini söyledi. Açılış konuşmalarının ardından toplantı, ERÜ Bilimsel Araştırma Projeleri (BAP) uygulamaları tanıtımı ile devam etti.

 

BAP sunumunun ardından akademisyenler, ERÜ İlaç Uygulama ve Araştırma Merkezi, Nanoteknoloji Araştırma Merkezi ve Genom ve Kök Hücre Merkezi’ni ziyaret ederek, merkez müdürlerinden merkezlerde yürütülen çalışmalar hakkında bilgiler aldılar. 2 gün devam eden toplantıda akademisyenler, araştırma merkezleri ziyaretlerinin ardından ERÜ’de son olarak Erciyes Teknopark’ı ziyaret ettiler.

Bu haber Erciyes Üniversitesi internet sitesinden alınmıştır.

Haber Linki: https://www.erciyes.edu.tr/tr/detay/anadolu-universiteler-birligi-strateji-kurulu-universitemizde-toplandi/3d66497d-21d4-eb11-8ccf-0050569e5e21